Polish Rising Music Stars

Wykładowcy
JuryaszymczewskaAgata Szymczewska

Agata Szymczewska, o której londyński "The Times" napisał :
"Gra z powagą, opanowaniem i mądrością muzyczną ponad swój wiek, brzmiąc momentami jak płomienna młoda Ida Haendel", należy do wąskiego grona najwybitniejszych polskich skrzypków, którzy są rozpoznawalni na całym świecie. Od zdobycia I nagrody, Złotego Medalu oraz Nagrody Publiczności w XIII Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, regularnie występuje na renomowanych scenach w Europie, Azji i obydwu Amerykach, zdobywając uznanie międzynarodowych krytyków, słynnych dyrygentów oraz orkiestr i festiwali, z którymi współpracuje .
Agata Szymczewska występowała w słynnych salach koncertowych m.in. w Nowojorskiej Carnegie Hall, Chicago Symphony Hall, Kennedy Center w Waszyngtonie, Wigmore Hall  w Londynie, Théatre des Champs-Élysées w Paryżu, Concertgebouw w Amsterdamie, Palau de la Musica w Barcelonie, w Filharmoni Berlinskiej, Sala Sao Paulo w Brazylii, Seoul Arts Center w Korei a także w Chinach, Japonii, na Tajwanie, Kanadzie, Chile, Kolumbii oraz Izraelu  pod batutą  m. in Seiji   Ozawy, Sir Nevilla  Marrinera, Ricardo  Muti, Andreya   Boreyko, Maxima   Vengerova,  Krzysztofa  Pendereckiego, Johna  Axelroda,  Jerzego Maksymiuka, Jacka Kasprzyka, Krzysztofa Urbańskiego, Michała Nesterowicza, Antoniego Wita, Jana Krenza oraz w Royal Festival Hall z  London  Philharmonic Orchestra,  którą poprowadził Osmo Vanska.
Agata  Szymczewska  jest też  laureatką  nagrody  "London Music Masters" w 2009 roku. W ostatnich latach została uhonorowana nagrodami: "Paszport Polityki”,  Nagrodą TVP Kultura w  kategorii Muzyka Poważna, oraz 4 nagrodami "Fryderyk" . W swoim dorobku fonograficznym posiada kilkanaście płyt CD i DVD wydanych  m. in przez Deutsche Grammophon, Sony Music, Decca, Hyperion Records, SWR Music, Universal Music, CD Accord etc.
Agata Szymczewska  jest absolwentką  Hochschule fur Musik  und Theater w Hannoverze w  klasie   prof.  Krzysztofa  Węgrzyna oraz Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie prof. Bartosza Bryły. Od 2016 roku wykłada na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.
Gra na skrzypcach Nicolo Gagliano (1755) użyczonych dzięki uprzejmości Anne-Sophie Mutter.

edenisovaElena Denisova

Elena Denisova należy do najbardziej charyzmatycznych postaci międzynarodowej elity skrzypcowej. Prasa potwierdza jej muzyczną dojrzałość, absolutnie indywidualną interpretację i doskonałą wirtuozerię po każdym występie.
"Ambasadorka magii dźwięku" to motto oddaje najlepiej każdą interpretację artystki, tak dobrze muzyki klasycznej jak i współczesnej. Wiele utworów zostało jej zadedykowanych, spora część została utrwalona na nagraniach CD.
Denisova była studentką Davida Oistrakha, ulubioną uczennicą Valerego Klimowa i Olega Kagana. Rozpoczęta w 1990 roku, kariera artystki doprowadziła ją do występów ze wspaniałymi orkiestrami (m.in. Royal Philharmonic Orchestra London), na scenach licznych festiwali (w tym Salzburger Festspiele) oraz w znamienitych i uznanych ośrodkach muzycznych jak chociażby Wiedeński Musikverein.
Jest założycielką Austriackiego Stowarzyszenia Gustawa Mahlera, Zespołu Gustava Mahlera, Orkiestry Smyczkowej Collegium Musicum Karyntia i Stowarzyszenia Muzyki Klasycznej Etcetera. Gdziekolwiek Denisova występuje, porusza i fascynuje publiczność oraz krytyków: "Absolument Remarquable" oczarowała francuską gazetę Le Courrier Picard; "Niesamowita, ta Denisowa" (Hamburger Time); zaś magazyn The Strad o zawsze autentycznej, charyzmatycznej i pokornej artystce zreasumował "Godna poważnego śledzenia".

ktymendorfKrzysztof Komendarek - Tymendorf

ialbrechtIrena Albrecht

Solistka, kameralistka, pedagog. Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Gdańsku, klasę M. Śmilgina i studia podyplomowe w Konserwatorium w Budapeszcie u C. Lukacsa. Była muzykiem w Teatro Communale we Florencji pod dyrekcją. R. Mutti.
Koncertuje i nagrywa solo i z zespołami, m.in: Capella Bydgostiensis, Orkiestrą W. Rajskiego, Filharmonią Bałtycką. Profesor klasy altówki w Akademii Muzycznej w Gdańsku i na kursach mistrzowskich. Jej uczniowie osiągają znaczące rezultaty i zdobywają liczne nagrody. Jest jurorem Konkursu Altowiolistów im. Rakowskiego w Poznaniu oraz Ogólnopolskich Przesłuchań Skrzypków i Altowiolistów SM II stopnia. Uhonorowana medalem Gloria Artis.

gulyasnagyGyörgy Gulyás-Nagy

Założyciel i altowiolista Auer String Quartet. Laureat nagród prestiżowych konkursów, takich jak Vercelli (1991), Evian (1992), Międzynarodowy Konkurs Kwartetów Smyczkowych w Londynie (1997), Trofeum Amadeus (nagroda za wykonanie utworów współczesnych i nagroda publiczności).
Podczas edukacji muzycznej studiował m.in. u Ferenca Radosa, György Kurtága, Norberta Brainina, Siegmunda Nissela i kwartetu smyczkowego Amadeus. Był członkiem Węgierskiej Opery Narodowej, Węgierskiej Orkiestry Symfonicznej Radia i Budapest Festival Orchestra.
Jako artysta kameralista występował m.in. w Wigmore Hall, Barbakanie, Filharmonii Berlińskiej i na kilku festiwalach. Występował z wybitnymi artystami, takimi jak Zoltán Kocsis, Tamás Vásáry, Paul Meyer i Emanuel Pahud.

twickTilmann Wick

awrobelAnna Wróbel

Urodziła się 13 września 1981 r. w Warszawie. Pochodzi z rodziny o szerokich tradycjach muzycznych. Ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie, w klasie prof. A. Wróbla. W 2007 r. miała zaszczyt i niewątpliwą przyjemność uczestniczyć w kursach zorganizowanych w Caracas, a prowadzonych przez wenezuelskiego wiolonczelistę dr Williama Molinę. Na zakończenie kursu, w ramach uznania dla jej talentu i zdolności została przyjęta w poczet członków elitarnej Latynoamerykańskiej Akademii Wiolonczelowej.
Anna Wróbel prowadzi ożywioną działalność koncertową, grając zarówno w zespołach kameralnych i orkiestrach. Występuje też jako solistka. Anna Wróbel jest też absolwentką muzykologii w Instytucie Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego.
W roku 2012 Anna Wróbel uzyskała tytuł doktora sztuk muzycznych Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, a w 2016 otrzymała habilitację.
Wraz z Polską Orkiestrą Radiową pod dyrekcją Łukasza Borowicza nagrała Koncert wiolonczelowy Aleksandra Kulikowskiego, a z zespołem Camerata Vistula nagrałą płytę „Choralis Passeris”, na której znalazły się utwory polskie na wiolonczelę i zespół smyczkowy. Są to, kolejne w dorobku wiolonczelistki – światowe premiery fonograficzne. Ostatnio artystka nagrała wszystkie kaprysy na wiolonczelę solo Alfredo Piattiego. Płyta ta otrzymała nagrodę „Supersonic” przyznawaną przez prestiżowy magazyn „Pizzicato”. Anna Wróbel od 2014 pełni funkcję adiunkta na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina, w filii w Białymstoku.

akaminskiArnaud Śmigiel-Kaminski

Absolwent Sorbony, Konserwatorium Paryskiego oraz Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Wielokrotny stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasta Gdańska tudzież gdańskiej Akademii Muzycznej, brał udział w rozmaitych konferensjach i sesjach naukowych w uniwersytetach i akademiach w Paryżu, Warszawie, Cieszynie, Łodzi i Krakowie. Laureat konkursów skrzypcowych i kameralnych w Paryżu, Olsztynie i Wilnie, kształcił się pod okiem wybitnych artystów i pedagogów jak : Hratcha Haroutunian (były asystent Leonida Kogana w Konserwatorium Moskiewskim), Roland Daugareil (wychowanek Henryka Szerynga i Yehudi Menuhina – koncertmistrz Orchestre de Paris), Konstanty Andrzej Kulka, Sergiej Stadler, Adam Kostecki, Tomasz Tomaszewski (koncertmistrz Deutsche Oper Berlin)… W dziedzinie kameralistyki czerpał wiedzę dzięki udziałom w mistrzowskich lekcjach prowadzonych przez Quatuor Ebène, Apollon Musagète Quartett, Quatuor Enesco, Quatuor Ysaÿe, Fine Arts Quartet, Eberharda Felza, Pawła Kuklińskiego, Moscow Trio… Współpracował z różnymi orkiestrami w większości krajów europejskich oraz w Chinach.
Obecnie gra na skrzypcach autorstwa Karela Pilara oraz smyczkiem uznanego francuskiego mistrza Jacquesa Audinot.

_DSC0868aaaaaAnna Rocławska-Musiałczyk

Kompozytorka, pianistka i dyrygentka. Ukończyła Akademię Muzyczną im. Stanisława  Moniuszki w Gdańsku na trzech wydziałach o specjalnościach: fortepian, dyrygentura chóralna i kompozycja, uzyskując trzykrotnie tytuł magistra. Laureatka konkursów kompozytorskich o randze międzynarodowej i ogólnopolskiej m. in. III miejsce na V Międzynarodowym Festiwalu Transatlantyk Instant Composer, Special prize Jury International Composition Competition 'Corinfesta' AERCO w Bolonii, II miejsce na 2. Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. Andrzeja Koszewskiego w Poznaniu. Jej utwory były wykonywane podczas festiwali i konkursów w kraju i za granicą m. in. w Holandii, Węgrzech, Litwie, Włoszech, Francji, Niemczech, Hiszpanii, Belgii, Stanach Zjednoczonych oraz Korei Pd. Swoje twórcze zainteresowanie kieruje w stronę muzyki chóralnej, solowej i kameralnej, chętnie inspirując się źródłami muzyki ludowej, w szczególności kaszubskiej m. in. „Osiem Pieśni z Księgi Koheleta na recytatora, głosy solowe, instrumenty ludowe, grupę perkusyjną, chór i orkiestrę” w Języku kaszubskim. Posiada w dorobku płyty CD. Współtworzy i jest członkinią Zespołu Wokalnego Art’n’Voices, z którym zdobyła szereg nagród na konkursach w kraju i za granicą. W 2020 roku wraz z Art’n’Voices nagrała płytę wydaną przez DUX „Midnight Stories” – Contemporary Music of Polish Composers, na której znalazły się także jej kompozycje i aranżacje. Jako pianistka specjalizuje się w muzyce kameralnej, współpracuje z artystami scen teatralnych, tworzy muzykę do spektakli oraz słuchowisk radiowych („Fashion Victim” Teatr Polskiego Radia). Na co dzień pracuje w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku oraz w Zespole Szkół Muzycznych w Gdańsku. Jest prezesem Stowarzyszenia Młodych Artystów Ziemi Wejherowskiej oraz wiceprezesem Fundacji Centrum Rozwoju Sztuki.
https://www.facebook.com/composer.roclawska

mwieczorekMarlena Wieczorek

Kreatorka życia kulturalnego, managerka, redaktor naczelna pisma www.meakultura.pl i prezes Fundacji MEAKULTURA. Napisała rozprawę doktorską o życiu i twórczości polskiego kompozytora emigracyjnego – Romana Maciejewskiego, opublikowała szereg artykułów i trzy książki (w tym jedną pracę zbiorową "Sto lat muzycznej emigracji. Kompozytorzy polscy za granicą (1918-2018)"). Prowadzi praktyki uniwersyteckie i staże zawodowe. Jurorka „Paszportów Polityki” i „Koryfeuszy Muzyki Polskiej”, pomysłodawczyni oraz organizatorka Konkursu Polskich Krytyków Muzycznych „KROPKA”. Dwukrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (w 2013 i 2017 roku). Autorka programów i kierownik dwóch kierunków studiów podyplomowych: "Muzyka w mediach" i "Projekty w kulturze. Idea, innowacje, biznes" (współorganizacja: Collegium Civitas i Fundacja MEAKULTURA).

gpiotrowskiGrzegorz Piotrowski

Dr hab. Grzegorz Piotrowski – muzykolog, kulturoznawca, wokalista i vocal coach, profesor Uniwersytetu Gdańskiego, wykładowca Akademii Muzycznej w Gdańsku i Collegium Civitas w Warszawie. Ostatnio opublikował książkę Syndrom Pogorelicia. Muzyka, opera, performatywność (Kraków 2020).

isiaJadwiga „Isia” Śmieszchalska

Jadwiga Śmieszchalska trenerka przygotowaniu fizycznego i mentalnego do praktyki muzycznej. Specjalizuje się w profilaktyce dolegliwości zawodowych muzyków, wsparciu w okresie rekonwalescencji oraz przygotowaniu do konkursów i tournée. Wykłada Fizjologię Muzyki na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Realizuje
autorskie projekty edukacyjne dla orkiestr, instytucji i organizacji muzycznych (m.in. Polska Orkiestra Radiowa, Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus, I CULTURE Orchestra, Akademia Orkiestrowa NFM, Akademia Sinfonia Varsovia, Fundacja Wydania Narodowego Dzieł Fryderyka Chopina, Towarzystwo Mistrzowskich Kursów Muzycznych w Opolu). Występuje także w roli prelegentki podczas ogólnopolskich wydarzeń muzycznych (Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kameralistów...)
Przeprowadziła ponad setkę szkoleń i warsztatów dla szkół, wyższych uczelni i kursów muzycznych w całej Polsce, Niemczech i Belgii. W latach 2013-2016 pełniła funkcję opiekuna merytorycznego szkoleń z zakresu kondycji psychofizycznej muzyków w Centrum Edukacji Nauczycieli Szkół Artystycznych. Ukończyła poznańską Akademię Muzyczną (organy), studia podyplomowe na Wyższej Szkole Umiejętności Społecznych (zarządzanie kulturą) oraz francuski Institut Médecine des Arts, uzyskując dyplom z Nagrodą
Specjalną Jury przyznany po raz pierwszy w blisko 30 letniej historii Instytutu.
Pomaga muzykom wszystkich specjalności i stylów (klasyka, jazz, folk, wykonawstwo historyczne...), na back-stage’u, on-line oraz w warszawskim gabinecie zdrowia muzyków Healthy Talent, który współtworzy wraz z doktorem chiropraktyki Mathieu Spencer’em. Ich wspólne prace naukowo-badawcze z dziedziny medycyny sztuki muzycznej były publikowane i prezentowane podczas międzynarodowych konferencji m.in. we Francji (Médecine des Arts), Kanadzie (McGill University) i USA (Performing Arts Medicine Association).